01. Úvod do filmového okienka / Inherit the Wind

Autor: Jaro Soboň | 3.1.2012 o 11:51 | (upravené 4.1.2012 o 10:08) Karma článku: 1,67 | Prečítané:  213x

Pri ohromnom množstve filmov, ktoré sa v dnešnej dobe produkujú a dostávajú k divákovi, je celkom zložité v televízií nájsť film, ktorý stojí za pozretie. Televízie nás masírujú telenovelami, filmami bez hlbšej myšlienky, ale za to s dostatočným množstvom krvy a nadávok. Nemyslím si, že som filmový expert alebo kritik, ale rozoznám dobrý film od zlého. Preto som sa rozhodol každý týždeň pridať jednu krátku recenziu na film, ktorý by som chcel odporučiť divákovi. Chcel by som z toho veľkého množstva filmov vybarť také ktoré „obohatia ducha". Vopred by som rád podotkol, že zoznam filmov bude náhodný, to znamená že to nebude rebríček od najlepšieho po najhorší (z najlepších) filmov. Myslím, že taký zoznam sa ani objektívne nedá spraviť. Pretože koľko ľudí toľko chutí. :)

 


Keďže sa nám Vianoce pomaly končia, je ideálny čas si trošku rypnúť do tejto tematiky.
Ako prvý film by som vám chcel odporučiť americký film z roku 1960 s názvom “Kto seje vietor” (EN: Inherit the Wind).
Dej sa odohráva v malom americkom mestečku Hillsboro v roku 1925.
Mladý stredoškolský profesor Bertram Cates začne svoju triedu učiť Darwinovu teóriu o evolúcií človeka a nie ako mu osnovy kážu - “Boh stvoril človeka”. Tieto myšlienky sa nepáčia duchovným predstaviteľom mesta a keďže  zákon pozná len “biblickú evolúciu”, tak sa Bertram ocitne za mrežami.

Takto sa pred súd dostáva Veda verzus Cirkev. Na strane cirkvi stojí Matthew Harrison Brady (Frederick March), ktorého miestny občania berú ako národného hrdinu. Jeho oponentom je Henryho Drummond (Spencer Tracy), ktorého berú ako blázna a zlosyna, ktorý sa postavil Bohu a Božej pravde. Hlavná časť filmu sa odohráva v súdnej sieni, kde obaja herci excelujú vo svojich roliach (Spencer Tracy bol nominovaný na cenu Oskara za herca v hlavnej úlohe). Vďaka skutočne vynikajúcim a premysleným dialógom sa divák cíti tak, ako keby sám sedel v súdnej sieni. Počas celého filmu je cítiť silný fanatizmus zo strany obyvateľov Hillsboro, ktorí berú Bibliu a Božie slovo ako dogmu a každý, kto nezdieľa ich názor, je pre nich diablov syn.
Film je adaptáciou divadelnej hry Jerome Lawrence a Roberta E. Leeho. Hra vychádza zo skutočného súdneho prípadu, ktorý sa do dejín zapísal ako “Opičí proces”.

Kto seje vietor je pre mňa jeden z najlepších filmov, aké som videl.
Scenár, kamera a strih sú spracované na perfektnej úrovni. Nakoniec, aj v týchto troch kategóriách bol film nominovaný na cenu Oskara. Videl som ho už asi 5-krát  a ešte si ho určite párkrát pozriem :)


Matthew: “Priateľu, poznáme sa už veľmi dlho, ako je možné že si sa názorovo tak vzdialil?”
Henry: “Pohyb je relatívny, možno som sa preto tak vzdialil, lebo ty si ostal stáť..”


(Trailer na film + prihovor režiséra Stanley Kramera)(Rozpaleny Spencer Tracy pred súdom)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Čo chcú z Bratislavy urobiť kandidáti na župana

Ako vidia kandidáti Bratislavský samosprávny kraj dnes a kam by mal smerovať? Sledujte diskusiu SME Naživo.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Café Európa: Európa po nemeckých voľbách

Aký dopad budú mať voľby v Nemecku na Európu i Slovensko? Sledujte diskusiu naživo.


Už ste čítali?